7 серп. 2018 р.

7 серпня народився   видатний письменник України                            

«Не забудеш мене, поки віку твого, 
              моя нене Вкраїно»
                               

                                                        Виростайте, дітки, 
                                                        В щасливу годину
                                                        Ой рятуйте-визволяйте
                                                          Ще раз Україну!
                                                                           Пантелеймон Куліш


Щирий друг Шевченка і нещадний критик його творів, патріот України  , один із найвидатніших українських письменників, ім’я якого довгий час замовчувалося. Все це — Пантелеймон Олександрович Куліш.

Пантелеймон Куліш — автор першого українського історичного роману «Чорна рада», першого українського правопису «Кулішівка», підручників для школи, видавець «Букваря», людина, яка з повним правом може вважатися, як і Шевченко, основоположником нової української літератури та нової української мови.
 

Значний внесок зробив П. Куліш у розвиток нової української мови. Він створив український алфавіт, який точно відбивав звукову систему нашої мови, видав правопис, граматику, відому під назвою «Кулішівка», «Буквар». За нормами цього правопису видавався журнал «Основа». Мовознавчі роботи Куліша засвідчили світові, що українська культура має власне національне обличчя. Для письменника це був дуже сміливий крок, адже в тодішній Російській імперії букварі й підручники дозволялося друкувати «по-жмудськи, по-самоїдськи, по-тунгуськи, а ось по-українські — «строжайше запрещено»».
У передмові до «Граматики» П. Куліш писав: «Найперше діло в отця-матері повинно бути, щоб дитину своєю рідною мовою до розуму довести… З тих-бо письменних мало добра бува, що чужеземцями через науку робляться і до свого рідного люду слова промовити по-своєму не вміють».



 Прочитайте відгук Шевченка про роман Куліша «Чорна рада». «Спасибі тобі, Богу милий, друже мій великий, за твої дуже добрі подарунки і, особливе, спасибі тобі за «Чорну раду». Я вже її двічі прочитав і третій раз, і все-таки. більш нічого, як спасибі. Добре, дуже добре ти.,  «Чорну раду» по нашому».

Це цікаво!!!

Куліш,  різко висловився проти Шевченкових «Гайдамак», і в той же час запросив до себе боярином (свідком) на весілля, видав у своїй друкарні «Кобзар». А дружина Куліша Ганна Барвінок, теж письменниця, віддала усі свої коштовні прикраси Шевченкові, щоб той, як мріяв, зміг поїхати до Італії (щоправда, через арешт і заслання це йому так і не вдалося).

6 серп. 2018 р.

 Що насправді треба було читати       

            на  канікулах 

             (і ще можна встигнути)

Серпень – останній місяць літніх канікул. Ті, хто вже прочитав усі твори зі шкільного списку літератури на літо (ага, відмінники), можуть з легким серцем узятися за книжки для душі.
Ті ж, хто досі ніяк не подужає цей обов’язковий список, можуть «розбавити» його якоюсь класною книжкою сучасного автора, щоб зберегти любов чи хоча б прихильність до читання. А щоб батькам і юним читачам було легше орієнтуватися, які саме книжки пасують до літніх днів, «ЛітАкцент» підготував своєрідний «читацький путівник». Для цього ми попросили людей, які читають дитячу літературу не лише для власного задоволення, а й професійно, порадити різні цікаві видання для дітей та підлітків. Як результат, маємо дуже різні списки – на будь-який смак і читацький досвід. Обирайте!            ТУТ:http://mini-rivne.com/dutache-chutannja-2/